skarpety haluksy profilaktyka

Ćwiczenia na haluksy, które przyniosą Ci ulgę

Jak radzić sobie z haluksami w domu?

Deformacja w obrębie palucha koślawego, którą zwykle określa się mianem haluksów, jest zmianą obejmującą w zasadzie całej stopy. Schorzenie związane jest najczęściej z opadającymi łukami poprzecznymi, co z kolei wpływa na funkcjonowanie chociażby mięśnia odwodziciela palucha (Abductor hallucis) oraz ograniczoną funkcjonalność pozostałych palców i stawów zlokalizowanych w obrębie stopy.

 Jako producent skarpet wspomagających profilaktykę i terapię palucha koślawego i ostrogi piętowej, chcielibyśmy wspomóc proces zdrowienia naszych obecnych i przyszłych klientów prezentując kilka przydatnych ćwiczeń, które wspomogą powrót palucha koślawego do pierwotnej pozycji.

1) Ćwiczenie na rozluźnienie dużego palca u nogi

Usiądź na podłodze lub krześle i ułóż stopę w taki sposób, byś mógł wygodnie dosięgnąć palców. Chwyć paluch kciukiem i palcem wskazującym jednej ręki, około 1 cm poniżej paznokcia. Drugą ręką unieruchom staw śródstopno-paliczkowy dużego palca od dołu i od góry. W trakcie wykonywania ćwiczenia ręka powinna utrzymywać stałą pozycję.

Ćwiczenie polega na poruszaniu wyłącznie dużym palcem na boki lub obracaniu palca wzdłuż jego osi, w jedną stronę, a następnie z powrotem. Ćwiczenie powinieneś wykonywać 5-10 minut w trakcie sesji ćwiczeniowej. W ten sposób doprowadzisz duży palec do stanu rozluźnienia.

2) Ćwiczenie na rozluźnienie podeszwy i palców

Pozostając w pozycji opisanej powyżej chwyć jedną ręką za piętę, a drugą z przód stopy poniżej palców. Rozciągnij podeszwę, podciągając ją do góry.

Rozluźnij palce, chwytając każdy palec osobno i delikatnie odciągając od stopy i jednocześnie zginając lekko w dół. Podczas tego ćwiczenia palce u stóp mogą "trzeszczeć". Dźwięki te są normalne i często towarzyszą rozluźnieniu całej stopy.

Podeszwę stopy i palce można również za pomocą pomocy takich jak gumowe wałki lub piłki do masażu z wypustkami.  Wystarczy usiąść, położyć stopy na ziemi na danym środku pomocniczym i poruszać stopą w przód i w tył lub masować kolistymi ruchami.

 

3) Odciąganie dużego palca od pozostałych palców

Ćwiczenia ukierunkowane na odwiedzenie dużego palca od pozostałych odgrywają kluczową rolę w procesie powrotu palucha do pierwotnego ustawienia. Usiądź na krześle lub na podłodze i połóż stopę na macie. Staraj się przesuwać duży palec po macie z dala od pozostałych, czyli w lewo w przypadku stopy prawej i odwrotnie dla drugiej stopy. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest, aby paluch pozostawał na płaszczyźnie i nie zawijał się w matę. Optymalnie by było, gdybyś starał się odciągnąć na zewnątrz wszystkie palce.

Jeżeli nie jesteś w stanie poruszać dużym palcem u nogi w ten sposób nawet w niewielkim stopniu, spróbuj poruszać nim ręką, a następnie puść i spróbuj utrzymać go w tej pozycji przez co najmniej krótki okres czasu. Przed wykonaniem tego ćwiczenia warto pobudzić niezbędne mięśnie poprzez drapanie wewnętrznej krawędzi stopy od palców do pięty lub lekkie poklepywanie palców.

Jeśli jesteś w stanie poradzić sobie z tym ćwiczeniem, wtedy możesz spróbować wykonać je stojąc. Wykonuj to ćwiczenie co najmniej 5 minut każdego dnia.

4) Aktywacja łuku poprzecznego

To ćwiczenie wykonuje się z tej samej pozycji co poprzednie. Staraj się, aby stopa była równomiernie obciążona, nie tylko od zewnętrznej krawędzi, ale najlepiej, aby ciężar ciała spoczywał na 3 punktach - stawie dużego palca, małym palcu i pięcie. Następnie spróbuj zwęzić stopę w okolicy łuku poprzecznego (poniżej palców), lekko unieść środkową część stopy, utrzymując ciężar na stawie dużego palca i małego palca.

Palce powinny pozostać rozluźnione, nie staraj się ich zbytnio angażować w ruch. Istnieje również ważna zasada dotycząca tego i poprzedniego ćwiczenia, a mianowicie zachowanie prawidłowego ustawienia całej kończyny dolnej. Nie należy skręcać kolana do wewnątrz lub na zewnątrz. Wtedy ćwiczenie przyniesie największy efekt. To ćwiczenie powinieneś wykonywać codziennie, im częściej tym lepiej. Jednak przynajmniej raz dziennie przez około 5 minut.

5) Rozciąganie przywodziciela dużego palca u nogi

Wspominaliśmy już, że w przypadku Hallux valgus, dochodzi do skrócenia przywodziciela dużego palca, dlatego należy pracować na jego rozciąganiem. Oczywiście można to robić na wiele sposób, można także posiłkować się różnymi akcesoriami, które warto wykorzystywać wykonując także poniższe ćwiczenie.

Usiądź na krześle, połóż podeszwy stóp na ziemi i zaczep gumkę recepturkę (taką mocniejszą) wokół obu dużych palców.  Powoli odciągaj stopy od siebie tak, aby gumka odciągała duże palce od pozostałych palców. Nie stawiaj oporu temu naciskowi, wręcz przeciwnie, pozwól palcom rozluźnić się i utrzymaj je w wygodnej, rozciągniętej pozycji przez co najmniej 30 sekund. To rozciąganie powinno być częścią Twoich codziennych ćwiczeń.

6) Aktywnie odpychaj się w trakcie chodzenia

Bądź w pełni świadomy swoich stóp i palców podczas chodzenia i staraj się aktywnie angażować duży palec u nogi poprzez odpychanie się przy każdym kroku. Najlepiej robić to boso lub w miękkich i obszernych butach. Świadomie trenuj odpychanie się jak najczęściej, tak aby stopniowo stawało się to automatyczne. Początkowo skupienie uwagi na dużym palcu u nogi wymaga nieco zaangażowania, ale z czasem stanie się to dla Ciebie naturalnym odruchem.

7) Chodzenie boso

Staraj się często chodzić boso po różnych powierzchniach w różnym terenie, a także spróbuj naprzemiennie zmieniać temperaturę powierzchni, po których chodzisz. Poprawa krążenia krwi oraz duża ilość bodźców sprawią, że  Twoje stopy będą coraz zdrowsze.

Bądź cierpliwy

Wytrwałość, cierpliwość i dokładność są ważne dla osiągnięcia dobrych wyników zaprezentowanych powyżej ćwiczeń. Twój duży palec u nogi nie przesunie się z powrotem samoistnie i tak jak zajęło to więcej niż jeden tydzień, aby zejść z osi, nie oczekuj, że te ćwiczenia przyniosą natychmiastowe rezultaty. Ale dobra wiadomość jest taka, że możesz zacząć ćwiczyć w każdym wieku i na każdym etapie deformacji. Poważne deformacje mogą nie skorygować się całkowicie, ale dzięki ćwiczeniom przynajmniej złagodzisz nieprzyjemne odczucia i ból.

 

Dobrze jest wiedzieć, że chociaż ćwiczenia są najważniejszą częścią leczenia, to nie jest to wszystko, co możesz zrobić. Najlepiej, jeśli uzupełnisz aktywne ćwiczenia odpowiednimi środkami pomocniczymi, które rozluźnią przykurczone mięśnie i tkanki miękkie nogi, zablokują stawy, wspomogą ukrwienie stopy i pomogą palcom wrócić do ich naturalnej pozycji. W tym wszystkim mogą pomóc skarpetki Foot loose socks. Po codziennych ćwiczeniach, pozwól odpocząć swoim stopom w skarpetkach Foot loose socks.

 

Na zakończenie jeszcze jedno przypomnienie: najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie, aby nigdy nie doszło do deformacji. Należy jak najczęściej chodzić boso i ograniczyć noszenie butów na wysokim obcasie oraz z wąskimi czubkami, w których palce nie mają możliwości pozostać we właściwej pozycji.

ćwiczenia, które możesz wykonać w domu znajdziesz w naszych mediach społecznościowych.