jak pokonać haluksy

Hallux valgus – postrach biegaczy?

Jak biegać, gdy dokuczają haluksy?

Deformacja w obrębie stopy jest dla wielu osób uprawiających sport dużym utrudnieniem. Nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne czy problem z dopasowaniem obuwia. Koślawy palec sprawia biegaczom nie tylko ból, ale powoduje, że stopa nie funkcjonuje w prawidłowy sposób. W jaki sposób powstają Halluxy i czy z taką deformacją możliwe jest uczestnictwo w maratonach?

Hallux valgus nie tylko względy estetyczne

Rozpoznanie koślawego palucha nie powinno nastręczać nikomu jakichś specjalnych problemów. Bez trudu można bowiem dostrzec wygięcie dużego palca u nogi w kierunku pozostałych palców. Dlaczego jednak dochodzi do tej deformacji? Jest wiele czynników mających bezpośredni wpływ na powstawanie palucha koślawego. Bez wątpienia duży wpływ na powstawanie Hallux valgus ma niewłaściwa praca mięśni stopy, zwłaszcza odwodziciela palucha (Abductor hallucis). Rotujący na zewnątrz staw uwypukla się, a w miejscu kontaktu z obuwiem często pojawiają się siniaki i otarcia. Oczywiście jest to sytuacja, w której dochodzi do znacznego obniżenia komfortu życia, ale również do uprawiania sportu.

Upośledzenie pracy mięśni w obszarze stopy sprawia ponadto, że Hallux valgus, prowadzi do powstania płaskostopia. W skrajnych przypadkach konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Należy jednak mieć świadomość, że korekta przy użyciu skalpela nie rozwiązuje problemu, ponieważ leczenie deformacji powinno się koncentrować na przyczynie, żeby zapobiegać ewentualnym nawrotom.

Skarpety medyczne na haluksy

 

Dlaczego hallux valgus jest tak uciążliwy dla biegaczy

Biegacze i sportowcy w ogóle, są podatni nie tylko na powstawanie halluxów, ale także na całą gamę innych deformacji i problemów, które w postaci urazów pojawiają się niemal na każdym etapie sportowej kariery. Ortopedzi zajmujący się urazami sportowców mają do czynienia w zasadzie z powtarzającymi się urazami, które są zazwyczaj efektem przeciążenia, niewłaściwej regeneracji po wzmożonej aktywności sportowej.

Co sprawia, że zwiększasz niebezpieczeństwo wystąpienia hallux valgus uprawiając biegi? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nawet biegi krótkodystansowe stanowią duże obciążenie dla stóp i stawów w ogóle. Długotrwałe narażanie stóp na przeciążenia, nieodpowiednie obuwie (ze względu na jego rodzaj, materiał, konstrukcje lub rozmiar), bieganie po niewłaściwej nawierzchni (na przykład cały czas po asfalcie) lub złe nawyki powstałe w wyniku przyzwyczajenia do określonego sposobu biegu bez zwracania uwagi na odpowiedni, równomierny rozkład obciążenia.

Co sprawdza się w terapii hallux valgus?

Jak w przypadku większości schorzeń, tak samo z Hallux valgus, kluczowe jest wczesne dostrzeżenie deformacji. Kiedy dostrzeżesz, że z twoim paluchem zaczyna się coś dziać, nie przykrywaj problemu skarpetką i nie staraj się o nim zapomnieć. Im wcześniej skupisz się na powrocie dużego palca do jego pierwotnej, naturalnej pozycji, a także spróbujesz znaleźć i wyeliminować przyczynę problemu, tym szybciej wrócisz do pełni zdrowia.

Korekta położenia dużego palca u nogi możliwa jest na kilka sposobów. Można na przykład stosować specjalne taśmy kinesio, które odciążą Abductor hallucis i wzmocnią staw. Zastosowanie taśmy pozwala także w pewnym stopniu zmniejszyć odczucia bólowe. W osobnym wpisie scharakteryzowaliśmy także kilka bardzo skutecznych w walce z paluchem koślawym ćwiczeń, które bez angażowania dodatkowych środków można wykonywać samodzielnie w domowym zaciszu. Więcej o tym, w jaki sposób radzić sobie z Hallux valgus przeczytasz w osobnym wpisie.

 

Hallux valgus socks

Jak uniknąć hallux valgus?

Halluxy są w dużej mierze spowodowane naszymi zaniedbaniami. Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania deformacji jest nieodpowiednio dobrane obuwie, które prowadzi do nienaturalnego ściągnięcia palców stopy. Bardzo ważnym elementem, który jest bagatelizowany przez osoby narażone na ryzyko wystąpienia deformacji jest brak dobrej jakości regeneracji. Zarówno bierna regeneracja (sen, kąpiele itp.) , jak i czynna (ćwiczenia mobilizacyjne, masaże). Oczywiście kluczowe jest także nieprzeciążanie stóp.

W jaki sposób radzą sobie z regeneracją stóp sportowcy?

Dla biegaczy stopy są w zasadzie narzędziem pracy, dlatego dokładają oni wszelkich starań, by stopy były zawsze w pełni przygotowane do kolejnych zawodów. Bardzo przydatnym elementem wyposażenia podróżnej torby biegacza są wszelkiego typu akcesoria relaksacyjne. Klasyczny „jeżyk” zajmuje ważne miejsce w torbie wielu sportowców. Ten prosty przyrząd pozwala w sposób efektywny i szybki rozciągnąć mięśnie stóp i zrelaksować całą podeszwę. Wiemy także od zaprzyjaźnionych z naszą firmą biegaczy, że często wkładają skarpetki Footloose Socks, zwłaszcza po treningu, ale także po całodziennym dniu spędzonym na nogach. Zasadność korzystania ze skarpetek Footloose Socks potwierdzają także wyniki oceny klinicznej, które dla naszych wyrobów przeprowadziło Centrum Innowacji i  Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, które w ekspertyzie potwierdza zasadność i poprawność pod względem anatomicznym naszego wyrobu, jako produktu wspomagającego terapię i profilaktykę problemów ortopedycznych stóp.