skarpety medyczne na halluksy producent

Wpływ Hallux valgus na jakość życia

Profilaktyka i terapia palucha koślawego

Specjaliści zajmujący się leczeniem kończyn dolnych wiedzą, że Hallux valgus wpływa na wiele obszarów życia osób dotkniętych tą przypadłością. Dostrzegalny przez pacjentów spadek jakości życia zaczyna się z reguły od frustrującej niemożności znalezienia modnych butów, które pasowałyby do dotychczasowego stylu i trybu życia. Oczywiście nasilający się ból i spadek samooceny nie pozostają bez znaczenia dla jakości życia pacjentów.

 

Przygotowując ten artykuł przeprowadziliśmy kilka rozmów z rehabilitantami, którzy na co dzień zajmują się pacjentami po zabiegu korekcji palucha koślawego. Dla większości z nich zdumiewającym jest fakt, że pomimo zastosowania procedur chirurgicznych jakość życia pacjentów nie ulega znaczącej poprawie, ponieważ nie są oni w stanie zaakceptować, że lekarz i rehabilitanci nie pozwalają nosić modnych butów, które zwłaszcza w przypadku kobiet, doprowadziły do powstania koślawości palucha.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że typowy pacjent zgłaszający się do lekarza z objawami bólu spowodowanego przez Hallux valgus to około 40 letnia kobieta, która zazwyczaj miała świadomość postępującej koślawości palucha, ale jedyną „profilaktyką”, na którą była się w stanie zdecydować, polegała na zmianie obuwia na takie, które pozwoli ograniczyć ból. Oczywiście przez pewien czas takie rozwiązanie było skuteczne, ale w miarę rozwoju deformacji, nawet takie zabiegi okazywały się nieskuteczne. W miarę rozwoju Hallux valgus , zauważa jeden z naszych rozmówców, kobiety zaczynają się wstydzić swoich stóp, przestają chodzić boso, nie noszą sandałów czy japonek. Jest to dla nich brzydka deformacja, a niektóre kobiety twierdzą nawet, że stają się przez to nieatrakcyjne dla mężczyzn.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia Halluksów?

Żeby nie dopuścić do sytuacji, w której haluksy staną się powodem do obniżenia jakości życia, warto wdrożyć dobre praktyki zmniejszające ryzyko wystąpienia przypadłości. Poniżej prezentujemy 7 najlepszych sposobów na uniknięcie powstawania Hallux valgus.

1. Noś odpowiednie buty

Najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, żeby zapobiec powstaniu palucha koślawego jest noszenie odpowiedniego obuwia. Niestety zwyrodnienia w obrębie stóp są schorzeniem często występującym u kobiet, które chcą, aby ich stopy prezentowały się jak najlepiej. Prawidłowo dopasowane obuwie gwarantuje stopie komfort w trakcie chodzenia, ma nieco szerszą część przednią, żeby nie ściskać nadmiernie palców, a obcasy nie są większe niż 5 cm, chociaż zrezygnowanie z butów na obcasie byłoby najlepszym rozwiązaniem. Warto także wiedzieć, że buty sznurowane są lepsze od wsuwanych, ponieważ sznurówki zapobiegają przesuwaniu stopy do przodu przy każdym kroku, co powoduje nacisk na staw palucha.

 

 

2. Buty powinny być wygodne od razu po zakupie.

Wśród wielu osób można się spotkać z przeświadczeniem, że buty, nawet jeśli troszkę uciskają, rozbiją się w trakcie chodzenia. Niestety nie jest to słuszna teza. Buty powinny być wygodne już w chwili przymierzania. Przejdź się po sklepie i upewnij, że obuwie jest właściwie dopasowane, zanim je kupisz. W prawidłowo dopasowanych butach, palce nie powinny stykać się z przednią częścią buta.

hallux valgus

3. Jeśli lubisz wysokie obcasy, możesz je nosić od czasu do czasu, ale nie powinnaś nosić ich codziennie.

Buty na platformach są znacznie lepszym wyborem niż szpilki, ponieważ pozwalają rozłożyć ciężar równomiernie, ale jeśli masz czasami ochotę włożyć szpilki, to pamiętaj, żeby po ich zdjęciu pozwolić stopom odpocząć i zrelaksować się. Warto zaopatrzyć się także w skarpetki Footloose Socks i pochodzić w nich choćby godzinę po zdjęciu butów, by odciągnąć paluch od pozostałych palców.

haluksy 2023

4. Kupuj buty wieczorem

Oczywiście nie chodzi o zakupy przez Internet, ale te realizowane w sklepach tradycyjnych. Prawdopodobnie zauważyłeś, że po całym dniu chodzenia i stania Twoje stopy są zwykle nieco opuchnięte. Jeśli kupisz buty wcześnie w ciągu dnia, mogą się one okazać za ciasne wieczorem.

 

5. Wkładki zapewniają stopie właściwe podparcie i prawidłowe ułożenie w obuwiu.

Jeśli Twoja stopa nie układa się prawidłowo w bucie lub masz płaskostopie (opadające łuki), powinieneś nosić w swoim obuwiu wkładki. Zapewniają one prawidłowe ustawienie stopy i jej dobre podparcie. Wkładki pomagają również równomiernie rozłożyć ciężar ciała na stopie.

6. Utrzymuj swoją wagę na odpowiednim poziomie

Ciężar ciała wywiera z każdym krokiem nacisk na stopy. Jeśli masz nadwagę, Twoja stopa i staw dużego palca są pod większym obciążeniem niż powinny. Im większy nacisk wywierany jest na staw palucha, tym większe prawdopodobieństwo, że rozwinie się Hallux valgus.

7. Zadbaj o swoje stopy

Gdy stopy są zmęczone i obolałe, wymocz je w ciepłej wodzie z solą. Wcieraj w skórę balsam nawilżający, aby nie były zbyt suche, i często je masuj. Na koniec długiego dnia możesz także włożyć skarpetki Footloose, które są polecane w profilaktyce schorzeń ortopedycznych stóp.

Oczywiście są to tylko niektóre zasady, które warto wdrożyć, aby nie dopuścić do rozwoju palucha koślawego i innych deformacji w obrębie stóp. Jeśli zauważysz, że Twój paluch zaczyna się nienaturalnie układać skonsultuj się z podologiem.